

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 4.8 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 400 mV |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.4 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Power Dissipation | 806 mW |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Number of Channels | 1 |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Input capacitance | 370 pF |
Stock: 45123
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37526
Ext.Price$0.37526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37526 | $0.37526 |
| 10 | $0.23212 | $2.32120 |
| 50 | $0.18561 | $9.28050 |
| 100 | $0.14842 | $14.84200 |
| 500 | $0.11211 | $56.05500 |
| 1000 | $0.10039 | $100.39000 |
| 3000 | $0.08292 | $248.76000 |
